КАФЕДРА СУСПІЛЬНИХ ДИСЦИПЛІН. Історичний вебінар

17 червня 2022 р. студенти Гуманітарного факультету І – IІІ курсів спеціальності 014  Середня освіта (Історія), взяли участь онлайн на платформі Zoom в роботі «Iсторичного вебінару \ Historical webinar», рубрика «Книжковий огляд». Презентація наукової монографії

«Слово і діло»: політичні злочини та політичний розшук в Гетьманщині ХVIII ст.»,

фахівця з козацького літописання Андрія Бовгтрі.

В ході презентації було звернено особливу увагу на такі питання:

Що ми знаємо про світ уявлень пересічного українця – мешканця Гетьманщини XVIII ст.? Що відомо про сприйняття сучасних йому політичних подій, процесів, персоналій? Більшість відомих нині джерел не спроможні пролити світло на ці питання. Утім є тексти, за допомогою яких можна реконструювати унікальні прояви світогляду «маленької» людини, що жила три століття тому. Ідеться про документи установ політичного розшуку Московського царства і Російської імперії. На них було покладено функцію нагляду, переслідування і слідства щодо так званих політичних злочинів – будь-яких спроб інакомислення чи проявів опозиційності наявному ладу. Серед об’єктів таких «спецслужб» на початку XVIII ст. були «мазепинці», а також усі, хто нешанобливо висловлювався про монарших осіб, політику імперії, спрямовану на знищення традиційних прав і вольностей Гетьманщини. Більшість висловлювань, автори яких зазнали репресій, є живим свідченням епохи, яскравим проявом національної ідентичності.

Після презентації автору задавалися запитання методологічного, джерелознавчого так і історіографічного характеру. В ході обговорення було наголошено про існування вже у XVIII ст. у московитів стійких традицій «доносітєльства», які наполегливо запроваджувалися на території Гетьманщини репресивними інституціями окупантів. Проводилися аналогії із сучасністю. Висловлювалися думки про використання матеріалів дослідження в курсі історії ЗЗСО та ЗВО. Семінар залишив тільки позитивні враження у присутніх студенів, науковців та викладачів.

Організатор семінару і модератор заходу к.і.н. Владислав Яценко, «Kharkiv Historico-Philological Society».

© 2022 Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія
29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівського підпілля, 139
(0382) 79-53-55