Звіт з фольклорної практики студентів факультету мистецтв


Кожного року студенти 31 групи факультету мистецтв зі спеціальності „Музика” проводять двотижневу фольклорну практику в межах своєї області. Базою для здійснення такого роду практики є, як правило, село чи селище, де проживають родичі, знайомі молодого дослідника. Студенти мають зафіксувати та належно задокументувати (паспортизувати) не менше тридцяти творів різних жанрів, які є найбільш характерними для місцевої народно-музичної традиції.

Метою практики є поглиблення та розширення знань студентів з народної творчості, пробудження більш глибокого інтересу до історії народу, його культури, побуту, відродження традицій та обрядів у різних куточках своєї країни; прищеплення навичок до збирання фольклору; вплив на естетичний смак збирачів фольклору; нагромадження музичного репертуару для подальшої роботи з дітьми.

Фольклорна практика проводилася за такими напрямами: усна народна творчість (календарно-обрядова поезія, загадки, прислів’я, приказки, народна драма, народні пісні за жанрами, казки, легенди, перекази; матеріальна культура народу, народне декоративне мистецтво; традиції даного регіону (історія села, міста; народна медицина, етика.

За результатами практики проводиться конференція, під час якої учасники виступають з доповідями про побутування окремих жанрів фольклору в сучасних умовах, про талановитих виконавців, про відображення місцевої історії і побуту в фольклорі і т.д.

Такий традиційний звіт відбувся 16 жовтня 2009 року в Хмельницькій гуманітарно-педагогічній академії. Студенти підготували звіт у формі конференції, на якій продемонстрували результати фольклорної практики. Основними напрямами конференції було представлення усної народної творчості, родинно-обрядового фольклору: весілля – фрагмент випікання короваю та народини. Ґудзь Олександр, вивчивши історію своєї малої батьківщини, повідомив інформацію про народного месника, який жив і боровся на Поділлі (Меджибіж, Кам’янець-Подільський) – Устима Кармалюка. Студенти групи продемонстрували досить глибоке знання весільної обрядовості, виконали вісім “формульних” весільних пісень. Цікавий музичний матеріал представила Кисильчук Ірина, яка записала та виконала їх разом з Дорофеєвою Ганною). Пісня виконувалась під час обрядових дій „народини”. Фольклорний матеріал носить науково-дослідницький характер, оскільки аналогів її не знайдено в пісенниках та народознавчих дослідженнях.

Цікавий та цінний матеріал представили у своїх роботах студенти Мондра Наталя, Войтюк Оксана, Кисльчук Ірина, Шуляк Інна та багато ін.

Активними учасниками звіту були Збараж Тетяна, Циба Анатолій, Кошовий Олександр, Войцехівський Роман, Ґудзь Олександр, Кисильчук Ірина, Заруденська Юлія.

Учасники та гості звіту (а це були студенти та викладачі факультету, проректор з педагогічної практики – Машкіна Л.А., декан факультету мистецтв – Попик О.І, методисти та ін.) не лише захоплено слухали народну творчість нашого краю, але й мали нагоду скуштувати подільський коровай, печений гарбуз та цілюще зілля аіру (в народі називають „татарське зілля”).

Враження від фольклорної практики студенти відобразили в стінгазеті.

Яківчук Г.В., старший викладач кафедри теорії та методики мистецтв, керівник фольклорної практики.

© 2022 Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія
29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівського підпілля, 139
(0382) 79-53-55